poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Witamina C - Wstęp i ranking produktów.

Dziś zaczynamy cykl artykułów dotyczących WITAMINY C !


Artykuły/notki spróbują odpowiedzieć na następujące pytania:
- W jakich produktach jest najwięcej witaminy C? I czy słusznie w cytrusach jest jej najwięcej?
- Działanie przeciwstarzeniowe (anti aging) witaminy C.
- Które produkty bogate w witaminę C dobrze włączyć do diety?
- Jak wpływa obróbka chemiczna na zawartość witaminy C?
- Niedobory witaminy C. Kiedy mogą wystąpić? Jak się ustrzec?
- ... oraz dużo więcej :)

Witamina C (kwas askorbinowy) jest naszym wielkim sprzymierzeniec w walce ze starzeniem organizmu. Działa ona na wielu frontach:


  • dzięki właściwością redukującym chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, nadtlenków lipidowych oraz innych toksycznych substancji
  • jest niezbędna w procesie produkcji kolagenu
  • ułatwia przyswajanie żelaza w przewodzie pokarmowym itd. 

RANKING PRODUKTÓW BOGATYCH W WITAMINĘ C


MIEJSCE 1 - Dzika róża
Niewątpliwy zwycięzca !!! Zawartość witaminy С waha się w bardzo szerokich granicach: od 200 mg do 9 000 mg w 100 g owocu.
Owoce róż rosnących na północy zawierają znacznie więcej witaminy С niż róże rosnące na południu, natomiast róże rosnące w górach więcej niż róże nizinne. Stwierdzono że owoce niedojrzałe zawierają mało kwasu askorbinowego, w miarę dojrzewania zawartość wzrasta i osiąga maksimum, po czym szybko spada: owoce przejrzałe zawierają tylko 40% maksymalnej zawartości. Na drodze specjalnej selekcji udało się wyhodować w Rosji w plantacjach doświadczalnych różę o zawartości 27 000 mg % witaminy C. Słynne róże bułgarskie dziko rosnące zawierają około 4 800 mg %.


MIEJSCE 2 - Czarna porzeczka
Zawartość witaminy C to  182,6 mg na 100 g owoców. Korzystajmy wiec z sezonu i zajadajmy się nimi ! Można wymieszać je ze słodkimi borówkami amerykańskimi i spożywać w duecie jeśli kwaśny smak zniechęca. Witamina C jest składnikiem nietrwałym, wrażliwym na działanie tlenu, promieniowanie UV, wysokie temperatury, zasadowe środowisko,natomiast mało wrażliwa na zamrażanie. Dlatego warto nadmiar porzeczki zamrozić i korzystać w zimie z tego bogatego źródła witaminy C.
Niestety badania wykazały, że nektar z czarnej porzeczki (dostępny w większości sklepów spożywczych) jest wątpliwym źródłem witaminy C. Witamina C w nim zawarta jest mało stabilna. Po 24 h od otwarcia produktu ilość witaminy C obniża się nawet o 61,34%.  Nektar z czarnej porzeczki zawiera minimum 25% udziału soku, jest więc produktem rozcieńczonym i stąd znajduje się w nim mniejszą ilość substancji mogących stabilizować witaminę C. Natomiast wg. producentów sok porzeczkowy nie nadaje się do bezpośredniego spożycia z powodu wysokiej kwasowości.

MIEJSCE 3 - Natka pietruszki
Zawartość witaminy C to niewiele mniej niż u poprzedniczki bo aż 177,7 mg w 100 g liści. Natka pietruszki jest bogata w makro- i mikropierwiastki np. zawartość żelaza 5mg na 100g , dla porównania szpinak ma 2,8 mg w 100g. Zawartość niemal wszystkich potrzebnych pierwiastków (magnez, miedź, fosfor, wapń i potas) jest bardzo wysoka w porównaniu do innych warzyw. Dodatkowym atutem pietruszki jest łatwość uprawy, można cały rok cieszyć się jej smakiem z doniczki. W przypadku sezonowego nadmiaru również warto (po umyciu i pokrojeniu) zamrozić, w ten sposób zachowamy najwięcej wit. C.


Bibliografia:
1. Ciborowska H. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wyd. Lekarskie PZWL
2. A. Mazurek, J. Jamroz Stabilność wit. C w sokach owocowych i nektarze z czarnej porzeczki podczas przechowywania. Acta Agrophysica, 2010, 16(1), 93-100
3. T. Urbański, B. Chechelska Otrzymywanie surowego koncentratu witaminy С z owoców dzikiej róży. Prace G.J.P.R.I.S. nr.3,77 (1951)